חוברת הסבר מפורטת לקלפי רוח מוח

קלפי רוח מוח הינה ערכה ייחודית המכילה 49 קלפים, המאפשרת חיבור וגישור בין עולמות הרוח והחומר, הגוף והנפש, המדע והרוחניות, המחשבה והרגש. הקלפים מכילים קידוד של שבעה חלקים מרכזיים במוח, בשילוב שבעת המרכזים האנרגטיים העיקריים בגוף (צ'אקרות), כך שהקלפים יוצרים 7 סדרות של 7 קלפים בכל אחת. כל סדרת קלפים מייצגת אחת מהצ'אקרות וצבעה כצבע הצ'אקרה. בכל קלף יש מסר המשלב בצורה ייחודית חיבור בין אחד מחלקי המוח לבין אחת מהצ'אקרות. בתחתית כל קלף מופיעים שם הצ'אקרה ואיבר המוח בהם עוסק הקלף וכן סמל ייחודי המחבר את שניהם. בנוסף, בכל קלף ישנן מילות קוד מודגשות המחברות את המסר הכתוב לאיבר המוח והצ'אקרה בהם עוסק הקלף (כמפורט בקלף הסמלים ומילות הקוד).

השימוש בקלפים וקריאת המסרים יאפשרו התבוננות פנימית ויסייעו באיזון המרכזים האנרגטיים, חיבור מיטבי של מוח ולב (מוחא ליבא), שכל ורגש, מתוך קבלת תובנות, חוויה והשראה, לכדי התפתחות אישית ורוחנית.

כל קלף הוא קריאה לחיבור למסר, להביט פנימה, להקשיב לקול הפנימי ולאפשר מקום לפרשנות האישית.

ערכת הקלפים מיועדת לעבודה עצמית, זוגית וקבוצתית ומתאימה לכל מי שחפץ לשפר את איכות חייו ולהעמיק בעבודה פנימית ורוחנית עבור עצמו ואחרים. כמו כן ערכת הקלפים מתאימה לארגז הכלים של מטפלים ומנחי סדנאות וקבוצות, כמקור להתבוננות ולמידה, ליצירת שיח וכחוויה משותפת.

הקלפים מתאימים לכל אדם ואין צורך בניסיון או בידע קודם.

המסרים בקלפים ובחוברת מנוסחים בלשון נקבה אך מיועדים לכל המינים.


שבעת הצ'אקרות העיקריות

הצ’אקרות הן מרכזים אנרגטיים בגוף האדם המאפשרים את העברת אנרגית החיים אל הגוף הפיזי והאנרגטי. המילה צ’אקרה מקורה בסנסקריט ופרושה גלגל או מעגל. הצ'אקרות הן מעין ערוצי אנרגיה, צינורות או פתחים לכניסת אנרגיה או שחרורה מהגוף. צ’אקרות מאוזנות מסייעות לנו להגשים את ייעודנו בעולם ולשמור על בריאותנו הפיזית והנפשית.

לכל צ’אקרה תדר ייחודי משלה המושפע מרטט, צליל וצבע. לכל צ’אקרה סמל המייצג אותו המתאר את פרח הלוטוס. פרח הלוטוס נחשב לקדוש בתרבות המזרח, כל צ’אקרה מאופיינת במספר שונה של עלי כותרת, בהתאם לתדר הצ'אקרה. מספר העלים גדל ככל שתדר הצ'אקרה גבוה יותר. לכל צ’אקרה צבע האופייני לה בהתאם לתדר שלה, כאשר הצ’אקרה הראשונה מאופיינת ע"י הצבע האדום שהינו אורך הגל הנמוך ביותר הנראה לעיני האדם והצ’אקרה השישית מאופיינת על ידי הצבע הסגול שהינו אורך הגל הגבוה ביותר מבין הצבעים הנראים. הצ'אקרה השביעית היא לבנה ומכילה בתוכה את אורכי הגל של כל הצבעים האחרים. צבעי הצ'אקרות מופיעים בסדר עולה: אדום, כתום, צהוב, ירוק, כחול וסגול ולבסוף לבן הכולל בתוכו את כל קשת הצבעים.


זרימה מאוזנת של אנרגית החיים (צ'י) דרך הצ'אקרות, הינה בעלת חשיבות מרכזית באיזון מצבנו הפיזי, הנפשי, המנטלי והרוחני. כאשר הצ'אקרה חסומה או פתוחה יתר על המידה, זהו מצב לא מאוזן אשר לא מאפשר זרימה חופשית של אנרגיה ויכול להתבטא במצבי חולי ותקיעות פיזית ואנרגטית. בגוף האדם קיימות אלפי צ'אקרות, בקלפי רוח-מוח נתמקד בשבעה העיקריות, הממוקמות לאורך עמוד השדרה.

שבעת הצ’אקרות המרכזיות הן:

 • צ’אקרת הבסיס (השורש): צבעה אדום. התחתונה מבין הצ'אקרות, ממוקמת בחיץ הנקבים, בין פי הטבעת לאברי המין, בבסיס חוט השדרה עד עצם הזנב. אחראית על החיבור לקרקע, חיבור למציאות, הישרדות, תחושת שייכות, ביטחון אישי, תחושת עוצמה וחיוניות. כאשר הצ'אקרה מאוזנת נחוש חיבור לשפע של אושר, בריאות והצלחה. אך כאשר היא חסומה נחוש בחוסר בטחון עצמי, שתלטנות, חוסר שקט ויתכנו כאבים בכפות הרגליים, בעיות בעצמות, החלשות ציפורניים, נשירת שיער, עצירות, טחורים, בעיות בשלפוחית השתן, כאבי גב תחתון, פיברומיאלגיה, כאבי שרירים, עייפות, השמנת יתר, דיכאון ואנמיה. כאשר מופיע אחד או יותר ממצבים אלו, לצורך איזון מומלץ להתמקד במשך שבוע ימים במסרי הקלפים מהסדרה האדומה, בכל יום להתמקד בקלף אחר. מילת הקוד של הסדרה המופיעה בקלפים היא שורש.

 • צ'אקרת המין: צבעה כתום. מיקומה מתחת לטבור. אחראית על מיניות ועונג, חושניות, רגשות, שליטה בדחיית סיפוקים, ייחודיות, הצבת גבולות ויצירתיות. כאשר היא מאוזנת האדם ייהנה וירגיש מסופק מחייו, יהיה יצירתי ויצליח להגשים את עצמו. כאשר הצ'אקרה אינה מאוזנת, האדם עלול לחוש חוסר מימוש וסיפוק עצמי, תקיעות וחוסר בהשראה, בעיות במיניות כגון חוסר או עודף תשוקה, נטייה להתמכרויות, קושי חברתי וזוגי, תחושת בדידות עמוקה ומערכות יחסים המלוות בתחושת תלות, לסבול מכאבי בטן, בעיות במחזור הדם ומערכת הלימפה, בבלוטת יותרת הכליה (אדרנל), מערכת העיכול, אולקוס ועודף מיצי עיכול, כליות, בצקות, דלקות בשלפוחית השתן, כאבי גב תחתון, שרירי הגוף ואיברי המין. כאשר מופיע אחד או יותר ממצבים אלו, לצורך איזון מומלץ להתמקד במשך שבוע ימים במסרי הקלפים מהסדרה הכתומה, בכל יום להתמקד בקלף אחר. מילת הקוד של הסדרה המופיעה בקלפים היא יצירה.

 • מקלעת השמש: צבעה צהוב. מיקומה בבטן העליונה באזור הסרעפת. היא מקור התחושות, איזון בין נתינה לקבלה, הרגשות והעוצמה האישית דרכה אנו מפרשים את העולם. צ’אקרה מאוזנת מתבטאת באומץ, שליטה רגשית, התחשבות וכבוד כלפי הזולת. חוסר איזון יתבטא בשתלטנות, מניפולטיביות, התחשבנות, רגישות לביקורת, תלותיות, רגשי נחיתות, חוסר מוטיבציה, מתח וחרדה, חולשה כללית, בעיות במערכת העיכול, העצבים והראייה, נשימה וסרעפת. כאשר מופיע אחד ממצבים אלו, לצורך איזון מומלץ להתמקד במשך שבוע ימים במסרי הקלפים מהסדרה הצהובה, בכל יום להתמקד בקלף אחר. מילת הקוד של הסדרה המופיעה בקלפים היא עוצמה.

 • צ’אקרת הלב: צבעה ירוק או ורוד. ממוקמת במרכז בית החזה. מפרידה בין שלושת הצ'אקרות הנמוכות, בסיס, מין ושמש לשלושת הצ'אקרות הגבוהות, גרון, עין שלישית וכתר. הצ'אקרה אחראית על היכולת לחוש ולהרגיש אהבה, ריפוי, איזון, נתינה והקשבה לקול הפנימי. כאשר היא מאוזנת אנו חשים ביכולת לאהוב, להתמסר, לסלוח, לאזן בין נתינה לקבלה, נדיבות, חמלה ואכפתיות. במצבי חוסר איזון יחווה האדם פחדים, חרדות, תחושה של חוסר אכפתיות, קושי להביע רגשות, אנוכיות, קמצנות, תאוות בצע, קושי לתת ולקבל אהבה, בעיות בתפקוד הלב, מערכת הדם, הריאות, המערכת החיסונית, בלוטת התימוס, העור והידיים. כאשר מופיע אחד או יותר ממצבים אלו, לצורך איזון מומלץ להתמקד במשך שבוע ימים במסרי הקלפים מהסדרה הירוקה, בכל יום להתמקד בקלף אחר. מילת הקוד של הסדרה המופיעה בקלפים היא אהבה.

 • צ’אקרת הגרון: צבעה כחול-אינדיגו. מיקומה בגרון. אחראית על יכולת הביטוי והתקשורת, האמונה, האומץ והבטחון לבטא עצמנו, קולנו ורצונותינו הפנימיים. מיקומה בין הלב לעין השלישית, דבר המאפשר לאדם לבטא את מחשבותיו ורגשותיו באופן מילולי. במצב מאוזן לאדם יהיה קל לבטא את רגשותיו ומחשבותיו, יביא לידי ביטוי את היצירתיות שבו ויוכל ליצור תקשורת חיובית ובטוחה עם הסובבים אותו. במצב לא מאוזן, האדם יחוש בקשיי תקשורת, קושי לבטא עצמו, יחווה חוסר רצון להקשיב לזולת ויהיה בעל דימוי עצמי נמוך, חוסר איזון בבלוטת התריס, כאבי צוואר, צרידות, דלקות חוזרות של אף, אוזן, זיהומים בגרון ובמיתרי הקול. כאשר מופיע אחד או יותר ממצבים אלו, לצורך איזון מומלץ להתמקד במשך שבוע ימים במסרי הקלפים מסדרת האינדיגו, בכל יום להתמקד בקלף אחר. מילת הקוד של הסדרה המופיעה בקלפים היא קול.

 • העין השלישית: צבעה סגול. מיקומה במרכז המצח. אחראית על האינטואיציה, שמיעה וראייה פנימית, איזון בין המיספרה הימנית והשמאלית של המוח, רוחניות, חיבור לידע ולכוח המחשבה והרצון. כאשר הצ'אקרה מאוזנת האדם יחוש חיבור לתת המודע, לאינטואיציה ולתובנות הקוסמיות, יחווה שלווה פנימית ומחשבתו תהיה בהירה. מצב של חוסר איזון יתבטא בחוסר החלטיות, תלותיות, דכאון, חוסר מימוש, קושי בריכוז וביכולת ללמוד, בעיות בשמיעה ובראייה, כאבי ראש, סחרחורות, לחץ דם גבוה, חוסר שיווי משקל וסיוטי שינה. כאשר מופיע אחד או יותר ממצבים אלו, לצורך איזון מומלץ להתמקד במשך שבוע ימים במסרי הקלפים מהסדרה הסגולה, בכל יום להתמקד בקלף אחר. מילות הקוד של הסדרה המופיעה בקלפים הן ראי בעיני רוחך.

 • צ’אקרת הכתר: צבעה לבן. ממוקמת בקודקוד. אחראית על החיבור לממדים הרוחניים הגבוהים, לידע הקוסמי ולתודעת האין סוף, אחראית על המוח ומערכת העצבים, אמונה בכוח עליון, אמפתיה, התחשבות, מנהיגות חיובית, ייחודיות וסמכותיות. כאשר הצ’אקרה מאוזנת האדם יחוש מחובר לאור ולאהבה האוניברסאלית ויהיה פתוח לקבל תובנות רוחניות. במצב לא מאוזן האדם יחוש חוסר אמונה, בדידות, חוסר מודעות, שעמום, חוסר תכלית, בלבול, ניכור, דיכאון וניתוק מייעודו הנשמתי. כאשר מופיע אחד או יותר ממצבים אלו, לצורך איזון מומלץ להתמקד במשך שבוע ימים במסרי הקלפים מהסדרה הלבנה, בכל יום להתמקד בקלף אחר. מילות הקוד של הסדרה המופיעה בקלפים הן אור הבריאה.


שבעת איזורי המוח

המוח האנושי, המפקד העליון שלנו, מחולק לשתי מחציות: המיספרה ימנית והמיספרה שמאלית, פירוש המילה המיספרה הוא מחצית הכדור. למרות הדמיון בין שתי ההמיספרות, קיימת ביניהן שונות תפקודית (ליטרליזציה מוחית). שתי ההמיספרות מחוברות זו לזו על ידי מבנה עצבי, כפיס המוח (קורפוס קולסום), מבנה זה מאפשר להמיספרות לשתף ולחלוק מידע זו עם זו ולהפוך ליחידה תפקודית אחת. כל אחת מההמיספרות מחולקת לארבע אונות: קדמית, רקה, קודקוד ועורף. במוח מבנים תפקודיים נוספים.

קלפי רוח מוח עוסקים במבנים העיקרים הבאים:

 • ההמיספרה השמאלית: בדרך כלל יותר מילולית, אנליטית ומסודרת בהשוואה להמיספרה הימנית. היא הגיונית ועוסקת באנליזה (פירוק השלם למרכיביו), בקריאה, כתיבה, עובדות וחישובים. מזכירה לנו שלתוך האחדות, כל אחד מאיתנו יוצק את הייחודיות והחוכמה שלו. מילת הקוד שנבחרה לייצגה בקלפים הינה חוכמה והסמל שמיצג אותה הינו משוואה מתמטית.


 • לעומתה, ההמיספרה הימנית עוסקת בסינתזה (צירוף חלקים לכדי יצירת השלם), היא ויזואלית ואינטואיטיבית, יצירתית ופחות מאורגנת. מזכירה לנו שכולנו יחד יוצרים שלם ומחברת אותנו לאיכות הבינה- היכולת להפוך את המחשבה לכדי מעשה. מילת הקוד שנבחרה לייצגה בקלפים הינה בינה והסמל שמיצג אותה הינו תו מוזיקלי.


 • אמיגדלה: מקור שמה בשפה היוונית, בשל צורתה המזכירה את פרי השקד. זהו מבנה מוחי הממוקם בעומק אונת הרקה. האמיגדלה מעורבת בתהליכי ויסות, עיבוד ותפיסה של רגשות וביצירה של זיכרונות רגשיים. האמיגדלה מזכירה לנו שהרגשות הן דרך נפלאה לביטוי ולחיבור לעולם ושמותר לנו ואף רצוי להביע את כל קשת הרגשות. מילת הקוד שנבחרה לייצגה בקלפים הינה רגש והסמל שמיצג אותה הינו פרח השקד.


 • היפוקמפוס: אזור במוח הממוקם באונת הרקה. מקור שמו מיוונית בשל הדמיון בצורתו לסוסון ים. להיפוקמפוס תפקיד משמעותי בתהליכי למידה וזיכרון, ברכישה של זיכרונות חדשים ובתהליכים הקשורים לזיכרון לטווח ארוך. ההיפוקמפוס מזכיר לנו שהזיכרונות הם גשר המחבר בין העבר לעתיד שלנו ועל כך שהכרת התודה היא זיכרון של הלב. מילת הקוד שנבחרה לייצגו בקלפים הינה זיכרון והסמל שמיצג אותו הינו סוסון ים.


 • תלמוס: פירוש שמו ביוונית חדר פנימי, בשל מיקומו במרכז המוח. התלמוס מתפקד כתחנת ממסר של מידע, הוא משמש כאזור קלט לכל המסרים התחושתיים הנכנסים אל המוח, לפני העברתם אל קליפת המוח. בתלמוס מתחילה המודעות לתחושות כגון חום, כאב, מגע וכד'. המידע מגיע אליו מאזורי מוח שונים ומהחושים והוא מעורב בעיבוד ראשוני של המידע ובבסיס המוחי לקשב. התלמוס מזכיר לנו להתחבר לעצמנו ולהקשיב לתחושות שלנו. מילת הקוד שנבחרה לייצגו בקלפים הינה חיבור והסמל שמיצג אותו הוא שמש.

 • היפותלמוס: נמצא מתחת לתלמוס ומכאן שמו (היפו-מתחת), הוא ממוקם בקדמת מוח הביניים, מעל ההיפופיזה (יותרת המוח) שאליה הוא מקושר באמצעות מערכת כלי דם ועצבים. הוא שולט על המערכת ההורמונלית בגוף האדם, אחראי על תפקוד מערכת העצבים האוטונומית הבלתי רצונית (השולטת על תפקוד האיברים הפנימיים) ועל השעונים הביולוגים האחראים לוויסות ואיזון התהליכים הפיזיולוגיים בגוף, כגון: אכילה, שתייה, ערות ושינה, עוררות מינית, ויסות חום הגוף וכד'. ההיפותלמוס מזכיר לנו שאיזון הוא מפתח לחיים בריאים ומאושרים. מילת הקוד שנבחרה לייצגו בקלפים הינה איזון והסמל שמיצג אותו הוא השעון.

 • מוחון: נקרא גם המוח הקטן ובלועזית צרבלום. ממוקם בחלקו האחורי של המוח. אזור זה אחראי על קואורדינציה, תיאום, תכנון, ויסות ולמידה של תנועות הגוף ושמירה על שיווי המשקל. המוחון מזכיר לנו לשמור על שיווי משקל ותיאום בין הרצונות לצרכים שלנו. מילת הקוד שנבחרה לייצגו בקלפים הינה תיאום והסמל שמיצג אותו הוא המאזניים.

השימוש בקלפי רוח מוח

הצעות לשימוש פרטני:

 • טרפו את הקלפים, שטחו אותם על גבי השולחן כאשר כל המסרים מופנים כלפי מטה. עצמו עיניים והתמקדו בנושא בו אתם מבקשים תובנה או תשובה ואפשרו לתחושה הפנימית להנחות אתכם בבחירת קלף אחד, מבלי לראות מה כתוב בו. הפכו את הקלף, קראו את המסר, אפשרו לו לחלחל פנימה והתבוננו היכן המסר פוגש אתכם ומה הוא מעורר. רשמו בפניכם את המסר שהתקבל וחזרו עליו כמנטרה במשך מספר ימים. בכל יום עשוי להתגלות בפניכם רובד חדש.

 • טרפו את הקלפים, שטחו אותם על גבי השולחן כאשר כל המסרים מופנים כלפי מטה. עצמו עיניים והתמקדו בנושא בו אתם מבקשים תובנה או תשובה ואפשרו לתחושה הפנימית להנחות אתכם בבחירת שלושה קלפים, מבלי לראות מה כתוב בהם. הקלף הראשון יאיר לכם את הנושא מזווית חדשה ומה הוביל אתכם לסיטואציה זו, הקלף השני יעניק לכם עצה להתמודדות עם הנושא בהווה והקלף השלישי יסייע לכם לפתוח חלון חדש לעבר העתיד.

 • כאשר ישנה חסימה במרכז אנרגטי מסוים (צ'אקרה) ניתן להתמקד בסדרת הקלפים של אותה צ'אקרה לפתיחת המרכז האנרגטי. לכל סדרה צבע משלה התואם לצבע הצ'אקרה המסוימת.

לאחר שליפת קלף וקריאת המסר, ניתן להעמיק ולהיעזר בשאלות הבאות, לדוגמא:

1. איך המסר בקלף גורם לי להרגיש?

2. האם המסר בקלף מתאים למצבי הנוכחי?

3. האם המסר בקלף עונה לשאלה ששאלתי?

4. האם הקלף מתאר אותי כפי שאני או מתאר תכונה שכדאי לי לחזק בתוכי?

5. מה הקלף מעורר בי?

6. איזו עצה מעשית או תובנה הקלף מעניק לי?

7. מדוע הקלף המסוים הזה נבחר עבורי?

הצעות לשימוש קבוצתי:

קלפי רוח מוח מאפשרים למנחה הקבוצה להגיע ולגעת בפנימיותו של המשתתף ומאפשרים לכל משתתף לבטא עצמו מעבר למילים, בצורה ברורה ויצירתית תוך משחק המעורר הנאה ושחרור. הקלפים מאפשרים יצירה של חוויה משמעותית משותפת ומעוררים שיח פורה, פתוח ומעמיק.

כל משתתף יכול לבחור קלף עבור עצמו באופן אינטואיטיבי, להקריא בפני הקבוצה ולקבל תובנות מהקבוצה ו/או המנחה לגבי המסר שקיבל. אפשרות נוספת, כל משתתף ישלוף קלף באופן אינטואיטיבי עבור משתתף אחר מהקבוצה ויעניק לו מסר, תוך פרשנות חיובית ומעצימה של הקלף עבור חברו לקבוצה.

במפגשים קבוצתיים ובסדנאות, הקלפים יכולים לשמש גם ככלי עזר לפתיחת המפגש, להעמקת ההיכרות בין חברי הקבוצה, לטיפול במשבר אישי או קבוצתי, לדיון בנושא או סוגיה שעלתה בקבוצה, ככלי המסייע ליצירת משוב הדדי בין המשתפים וכן כתרגיל סיום ופרידה.

המשתתפים יכולים לבחור קלף בצורה אינטואיטיבית כשהצד הכתוב כלפי מטה או לבחור קלף בהתאם לשאלת המנחה/המטפל ו/או בהתאם למסר אותו הם רוצים להעביר לקבוצה כשהצד הכתוב כלפי מעלה.

ניתן להיעזר בקלפים בכדי לעורר שיח טיפולי או קבוצתי על ידי שליפת קלף אקראי כשפני הקלפים מופנים כלפי מטה או לבחור קלף לבחירתך. אפשר להיעזר בשאלות הבאות לדוגמא:

1. מה המסר שבקלף מספר עליך?

2. מהי הסיבה שהגעת למפגש הקבוצתי/ לקורס/הסדנא/לטיפול?

3. מהו הקלף שיעזור לבטא צד פחות מוכר בך?

4. מה הקלף מספר לך, על עצמך?

5. האם למדת משהו חדש על עצמך בעקבות המסר?

6. מה לדעתך הקלף יכול לחדש לך לגבי מצבך?

7. איזו עצה מעשית הקלף מעניק לך?

8. איזו תובנה הקלף מעניק לך?

9. מדוע לדעתך הקלף הזה נבחר עבורך?

10. מהי ההרגשה, התחושה או החוויה שלך בזמן קריאת המסר?

11. האם יש משהו שקשה לך לבטא והקלף יכול לסייע לך בכך?

12. במה הקלף ממקד אותך?על יוצרת הקלפים:

ד"ר מירב יוגב, דוקטור במדעי הרפואה מהפקולטה לרפואה בטכניון, מתמחה במדעי המוח ופרמקולוגיה. מרצה וחוקרת באקדמיה. מרצה לקהל הרחב ולארגונים בנושא המוח ומה שמעבר לו.

מפתחת שיטת הטיפול והאבחון ביואורגונומי באור, מורה ומטפלת ברפואה שלמה המשלבת גוף ונפש, מסייעת לאנשים להבין את שפתו של המוח ולמצוא את הדרך לרתום את המוח שלנו לחיים טובים, בריאים ומאושרים יותר.

בכל שאלה ניתן לפנות במייל meravyogev@gmail.comקישור לרכישת קלפי רוח מוח מצורף למטה